Sunday, May 23, 2010

Rancangan Pelajaran KOMSAS Ting 5

Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu

KOMSAS : Puisi


Genre : Puisi Moden (Sajak)

Kelas : 5 Sains 1

Masa : 80 minit (11.50 – 1.10)

Tajuk : Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku

Bidang : Estetika dan Interpersonal

Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

I. Menjelaskan maksud sajak – Jalan-Jalan Raya Kotaku
II. Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak
III. Menerangkan empat aspek gaya bahasa sajak
IV. Memberikan tiga persoalan yang terdapat dalam sajak
V. Membina enam ayat penyata yang gramatis berdasarkan kosa kata yang diberi.
VI. Menjawab 3 soalan pemahaman

FU : 2.0, 2.1, 2.2, Aras 3(i)
FS : 10.0, 10.1, 10.2, 10.4, Aras 1(i), (ii)

Sistem Bahasa: Ayat penyata
Kosa kata: lewat senja, luka parah, menabur benih, sopan santun, banjir
kilat, para pesakit

Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu : Kesusasteraan Melayu
b) Nilai Murni : Kerjasama, kesabaran
c) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kontekstual dan Kajian Masa
Depan










Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku

Langkah
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

SET INDUKSI
(5 minit)

Guru menunjukkan gambar kesesakan jalan raya di pancaran LCD.
Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut
Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.



Pancaran LCD

Langkah 1 (7 minit)

Guru mendeklamasikan sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku.
Seorang pelajar diminta mendeklamasikan sajak tersebut dengan nada, gaya dan intonasi yang betul.


Senikata sajak dipancarkan melalui LCD.

Langkah 2
(8 minit)

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang maksud sajak baris demi baris dan maksud keseluruhan rangkap.



Langkah 3
(20 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.
Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.
Kumpulan I : Menghuraikan empat pengajaran
yang terkandung dalam sajak
Kumpulan II : Menerangkan empat aspek gaya
bahasa sajak.
Kumpulan III : Memberikan tiga persoalan
sajak.
Kumpulan IV : Membina enam ayat penyata
berdasarkan perkataan yang
diberi.
Kad tugasan
Lampiran 2 (i),(ii),(iii)dan (iv) diedarkan dan dipancarkan melalui LCD.
Kad Lembaran jawapan pelajar disediakan dalam bentuk transperansi
(Lampiran 3 i,ii,iii
dan iv)


Langkah 4
(20 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.
Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan.
Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru.
Guru membuat penilaian dan pengukuhan.



Penggunaan OHP
Penilaian dan Pengukuhan Guru seperti Lampiran 4 (i),(ii),(iii) dan (iv).

Langkah 5
( 15 minit)
Penilaian

- Guru mengemukakan 3 soalan pemahaman
yang dipancarkan pada skrin.
- Pelajar menjawab soalan tersebut.
- Guru memancarkan jawapan pada skrin dan
pelajar menyemak jawapan secara
berpasangan.


Soalan penilaian
(Lampiran 5)
Jawapan soalan penilaian
(Lampiran 6)


Penutup
( 5 minit)

- Guru menjemput dua orang pelajar untuk
mendeklamasikan sajak tersebut.
- Pelajar dan guru membuat rumusan tentang
pelajaran pada hari ini.
- Tugasan Kerja Rumah:
Guru menayangkan tugasan – tugasan
pengayaan sebagai kerja rumah untuk
disiapkan.




Lampiran 7




Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu KOMSAS Tingkatan Lima


Genre : Prosa Moden (Cerpen)

Kelas : 5 Sains 1

Masa : 80 minit

Tajuk : Cerpen Mariah

Bidang : Estetika dan Interpersonal

Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat ;

Menyusun struktur plot berdasarkan petikan yang diberi.
Menghuraikan empat perwatakan watak utama dalam cerpen.
Menjelaskan empat pengajaran yang terdapat dalam cerpen.
Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah.
Menjawab 3 soalan pemahaman berdasarkan cerpen Mariah dengan tepat.

FU : 2.0, 2.1, 2.2, 2.3, Aras (i)
10.0, 10.6, 10.4, Aras 2 (ii)

FS : Aras 1 (i) (ii)


Sistem Bahasa:

a) Tatabahasa :Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah

Pengisian Kurikulum:


Ilmu : Kesusasteraan Melayu
Nilai Murni : Simpati, kasih sayang, ketaatan
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai.








Langkah
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set Induk
(7 minit)

Guru mendeklamasi sajak ‘Cerita Seorang Gadis’ yang dipaparkan di pancaran LCD
Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut.
Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.



Pancaran LCD

Langkah 1
(8 minit)

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang sinopsis cerpen Mariah.



Langkah 2
(15 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.
Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.
Kumpulan 1 : Membincangkan binaan
struktur plot cerpen Mariah.
Kumpulan 2 : Menghuraikan empat
perwatakan Mariah.
Kumpulan 3 : Menjelaskan empat pengajaran
daripada cerpen.
Kumpulan 4 : Menukarkan ayat cakap ajuk
kepada ayat cakap pindah.


1. Kad tugasan (Lampiran 2
i,ii,iii dan iv) diedarkan
dan dipancarkan melalui
LCD.
2. Kad Lembaran jawapan
pelajar disediakan dalam
bentuk transperansi
(Lampiran 3 i,ii,iii dan iv)

Langkah 3
(27 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.
Guru meminta setiap ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan kumpulan.
Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru,
Guru membuat penilaian dan pengukuhan.


Penggunaan OHP

Langkah 4
(17 minit)

Penilaian:
Guru mengemukakan 3 soalan penilaian berdasarkan petikan cerpen Mariah yang dipancarkan pada skrin.
Pelajar menjawab soalan – soalan tersebut.
Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan.


Soalan penilaian(Lampiran 5)

Jawapan soalan penilaian
(Lampiran 6)







Langkah 5
( 6 minit)

Guru meminta seorang pelajar mendeklamasikan sajak’Cerita Seorang Gadis’dengan diiringi gesekan biola.
Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

Tugasan/Kerja Rumah:
Guru menayangkan tugasan-tugasan pengayaan sebagai kerja rumah kepada semua pelajar.





Lampiran 7








































Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu Rumusan Rencana


Tingkatan : 5 Sains 1/ 4 Sains 1/ 5 Vok1/ 5 Vok 2

Masa : 40 minit

Tajuk : Menulis Rumusan Rencana

Bidang : Interpersonal dan maklumat

Objektif : Pada akhir pelajaran;

Pelajar dapat mengenal pasti idea utama dan idea sokongan

Pelajar dapat mengenal pasti pendahuluan, isi tersurat, isi tersirat dan kesimpulan

Pelajar dapat menghasilkan rumusan lengkap tidak lebih daripada 120 patah perkataan mengikut format rumusan sepenuhnya.


FU : 7.0, 7.3, 7.4, 7.5 Aras 1(iv), Aras 2(i)

FS : 8.0, 8.2 Aras 2(i)

Sistem Bahasa : Ayat penyata, Intonasi

Pengisian Kurikulum :

a) Ilmu : Moral
b) Nilai Murni : Kerjasama, sopan santun

Kemahiran Bernilai Tambah : - Kemahiran berfikir, mencari maklumat
- kontekstual.










Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran Rumusan Rencana

Langkah
Aktiviti Pengajar dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Guru menayangkan VCD Kempen Budi Bahasa dan Nilai-nilai murni nyanyian Siti Nurhaliza menerusi pancaran LCD.
Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar.
Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari itu.



Pancaran LCD

Langkah 1
(5 minit)

Guru mengedarkan petikan rencana.
Pelajar diminta membaca senyap arahan soalan dan menganalisis soalan dengan mencari kata kunci soalan.
Guru dan murid bersoal jawab tentang kata kunci arahan soalan dan format rumusan.



Langkah 2
(5 minit)

Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan.
Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan.
Kumpulan 1 : Membincangkan isi- isi tersurat perenggan 1
dan 2
Kumpulan 2 : Membincangkan isi – isi tersurat perenggan 3
dan 4
Kumpulan 3 : Menjelaskan isi – isi tersirat
Kumpulan 4 : Menerangkan pendahuluan dan membuat
kesimpulan rumusan



Langkah 3
(15 minit)

Pembentangan hasil perbincangan kumpulan.
Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan.
Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru.
Guru membuat penilaian dan pengukuhan.


Penggunaan
OHP

Penutup
(5 minit )

Guru dan pelajar membuat rumusan tentang keseluruhan isi pengajaran.

Aktiviti pengayaan:
Pelajar diminta menjawab 3 soalan pemahaman yang dipancarkan menerusi pancaran LCD.

No comments:

Post a Comment